Ви тут: Головна | Всё о Чае | Реєстрація | Управління замовленнями | Вхід

Главная » Статьи » Все про Чай ( All about Tea )

История Чая
Походження та давня історія чаю ( ЧАЙ )

Чай - один з найдавніших напоїв, відомих людству. Сьогодні чай став невід'ємною частиною багатьох культур, однак достеменно відомо, що історія чаю бере свій початок у Давньому Китаї.

Поява чаю оповите безліччю легенд.

За одним із переказів, відкриття цього напою належить прославленому імператорові Шень Нуну - Божественному Хлібороби (бл. 2737-2697 рр.. До н. Е..), Який в китайській традиції також вважається богом-покровителем медицини.
Одного разу, прогулюючись по своїх безкрайніх володінь, Шень Нун довго блукав серед неприступних гірських вершин. Утомлений від спраги, він присів відпочити біля невеликого деревця, листя якого випромінювали чудовий аромат. Раптово подув сильний вітер, і з гілки деревця зірвався молодий листочок, який плавно опустився прямо в чашу з чистою джерельною водою.
Спробувавши вийшов настій, імператор був захоплений його ніжно-зеленим кольором, дивовижним смаком і надзвичайно приємним ароматом. Зробивши лише кілька ковтків, він тут же відчув прилив сил. У стародавніх літописах також мовиться, що імператор Шень Нун, що володів тілом з прозорого нефриту, неодноразово перевіряв на собі дію різних лікарських трав. І ось одного разу він виявив, що настій чайного листя можна використовувати як протиотруту: «Шень Нун пробував сто трав, в день зустрічав сімдесят і дві отруйних, прийняв чай ​​і звільнився від дії отрути». Китайські історики вважають, що Шень Нун є збірним чином первісних людей епохи неоліту. А це означає, що історія чаю налічує вже близько 5-6 тисячоліть. Однак китайці не тільки пили чай з незапам'ятних часів, але й культивували його.
Згідно з історичними джерелами, вже більше 3 тисяч років тому мешканці князівств Ба і Шу (сучасна провінція Сичуань) вирощували чай і підносили його в данину верховним правителям. Саме в Китаї були знайдені перші достовірні письмові свідчення про чай. Згадки про чайне дерево як про особливий вид рослин зустрічаються в найдавнішому словнику китайських ієрогліфів «Ер'я», основна частина якого була складена в III столітті до н. е.. І саме від китайського ієрогліфа «ча» походить слово «чай» в більшості мов світу. У Китаї чайна культура досягла свого розквіту: тут зародилася традиція пити чай у вишуканих чайних павільйонах і тут же з'явився перший всеосяжний трактат про чай - «Чайний канон» (Лу Юй, VIII в. Н. Е..). У Піднебесній стали проводитися публічні «чайні змагання» і виникло самобутнє мистецтво чайної церемонії. Саме Китай виявився тією країною, звідки чай почав свій тріумфальний хід по світу.
На Далекий Схід цей напій прийшов разом з китайською культурою і буддизмом. Перші згадки про чай в японських історичних джерелах відносяться до 593 році н. е.., однак само рослина була завезена до Японії лише на початку IX століття. У ті часи японські монахи вирушали на вчення в прославлені монастирі, а на батьківщину поверталися з буддистськими текстами і насінням китайського чаю. Перші рослини були посаджені в префектурі Сіга, звідки потім поширилися в центральні та південні області Японії. Буддійські ченці принесли чайну культуру і на Корейський півострів. У першій половині IX століття н. е.. один з корейських посланців привіз з Китаю насіння чайного дерева, і з тих пір чай став невід'ємною частиною життя корейського народу.
Китайські чайні традиції досить рано (вже в I тисячолітті н. Е..) Стали проникати в культуру країн Далекого Сходу. Проте жителі Європи познайомилися з цим чудовим напоєм набагато пізніше. Пройшовши довгий шлях через великі монгольські землі, чай зрештою досяг берегів Каспійського моря. До VIII-IX ст. весь Близький Схід вже був підкорений смаком і ароматом чарівного китайського еліксиру під назвою «чай». Достеменно відомо, що в IX столітті араби торгували не лише шовками і заморськими прянощами, але і китайським зеленим чаєм.
Довгий час торгівля між Європою і Азією була погано налагоджена через відсутність зручних шляхів сполучення, і всі «східні дивини», які потрапляли в Європу, цінувалися на вагу золота. Товари з Індії, Китаю і Японії привозилися в європейські країни арабськими і перськими купцями. У середині XVI ст. торговці з Персії познайомили з чаєм венеціанців. Саме тоді знаменитий італійський географ, історик і державний діяч Джованні Баттіста Рамузіо опублікував подорожні нотатки одного перса, що торгував в Європі чаєм і ревенем.

Історія чаю в Голландії

Незважаючи на те що першими про чай дізналися жителі Венеції, істинними основоположниками європейської чайної традиції вважаються голландці, португальці та англійці. У західну Європу чай вперше привезений португальцями в 1517 році, а в 1610 голландцями.
Після утворення Ост-Індської компанії, голландці влаштувалися на острові Ява. 
У 1610 році вони почали доставляти до Європи китайський і японський чай зі своїх факторій: саме голландські кораблі удостоювалися особливого права раз на кілька років заходити в порт Кантон (сучасний Гуанчжоу) для закупівель чаю та шовку. Чайна торгівля виявилася настільки успішною, що незабаром чай почали перевозити не тільки морськими шляхами, а й караванами через Центральну і Малу Азію. Сімнадцяте століття можна по праву назвати золотою епохою голландської торгівлі, в тому числі і чайною: у цей час чай пили не тільки високопоставлені чиновники і багаті купці, а й простий народ.

Історія чаю в Англії

У 1664 році англійський король отримує в подарунок від Ост-Індської компанії два фунти чаю. Чай припав кодвору і з того часу стає традиційним в Англії. Англія починає імпортувати в Європу чай і фарфорові вироби. Як писав у своїй книзі англійська знавець чаю та кави Вільям Юкерс, «Ост-Індської компанії вдалося за кілька років перетворити народ з любителів кави в націю, яка п'є чай».
З кожним роком кількість чаю, привозимо до Англії Ост-Індської компанією, неухильно зростала. У 1657 році в Лондоні відбулися перші публічні чайні торги, на яких розгорнулася найжорстокіша боротьба двох основних конкурентів - Британської Ост-Індської компанії і голландських чаеторговцем. Англійці позиціонували чай, з одного боку, як заморську екзотику, а з іншого - як універсальний лікувальний засіб. Завдяки широкій рекламі і вигідною ціновій політиці англійські торговці зуміли перехопити ініціативу у голландців. 
Згодом Англія перетворилася на найбільшого європейського постачальника колоніальних товарів, а також отримала монопольне право на постачання чаю. До 1768 року Британська Ост-Індська компанія імпортувала приблизно 10 мільйонів фунтів чаю на рік. У другій половині XVII століття чай стали все частіше подавати в традиційних лондонських кав'ярнях. Цей дивовижний напій можна було замовити в знаменитому англійському кафе «Гарравей» (Thomas Garraway's Coffee House) і в не менш відомій кав'ярні «Голова Султанші» (Sultaness Head). Чайна традиція в Англії набула широкого поширення в тому числі і завдяки королівській сім'ї: в 1662 році англійський монарх Карл II одружився на інфанті Катаріні Португальської, яка виявилася захопленою шанувальницею чаю і перетворила чаювання в неодмінний придворний звичай. До 1700 року в Лондоні налічувалося вже близько 500 кав'ярень, споживання чаю в яких було більше, ніж споживання пива і джина в тавернах. 
Дуже скоро Англія перетворилася на центр світової чайної торгівлі, а чаювання стало невід'ємною частиною британської культури, в тому числі і салонної традиції. Цьому не змогли перешкодити ні високий податок на ввезення чаю (хоча фунт самого чаю коштував менше 1 шилінга, податок на нього складав цілих 5 шилінгів), ні почастішання випадків контрабанди та підробок. У англійців з'явилася своя «чайна термінологія»: «high tea» - чай, що подається під час щільного вечері у представників середнього класу, «low tea» - більш вишукане чаювання з легкими закусками, «five-o-clock tea» (або «afternoon tea ») - післяобідній чай з закусками, мода на який виникла в англійському аристократичному суспільстві завдяки Анні VII, герцогині Бедфордской. У 1834 році набув чинності закон, відміняв чайну монополію Ост-Індської компанії. 
У Англії з'явилося безліч конкурентів, і жорстка конкуренція призводила до перегонів - у прямому сенсі цього слова. Гонки відбувалися між швидкохідними вітрильними суднами - кліпері, які поспішали доставити чай нового врожаю з Гуанчжоу і Гонконгу в Лондон чи Нью-Йорк, що знаходилися за тисячу морських миль. Рекордний час шляху з Гонконгу до Лондона на той момент складало 97 днів. Від швидкості доставки залежала якість чаю, так як під час довгого морської подорожі чай навіть у самій надійній упаковці міг зіпсуватися і, відповідно, різко впасти в ціні. Ті торговці, які прибували з вантажем раніше інших, отримували значні грошові винагороди. У 1869 році був відкритий Суецький канал, що дозволяє доставляти чай з Китаю та Індії коротким шляхом. На цьому й завершилася епоха легендарних чайних кліперів.
Чай закріпив свої позиції в Англії настільки міцно, що незважаючи на ослаблення впливу і подальший занепад Ост-Індської компанії чайне справа в Британської Імперії не тільки не зійшло нанівець, але і відкрило для себе нові шляхи розвитку. Спроби культивації чаю в Індії виявилися успішними, і незабаром в Англії з'явилися нові компанії, що спеціалізуються на виробництві чаю. Для британців це був самий справжній тріумф. У 1869 році на Цейлоні загинули кавові плантації, і замість кави на острові стали вирощувати чай, який незабаром прославився на весь світ. Вишукані купажі з індійського та цейлонського чаю стали користуватися величезним успіхом і навіть затьмарили собою традиційний китайський чай.

Історія чаю в Німеччині

Німеччину, як і багато інших країн, з чаєм познайомили голландці. Перші письмові згадки німців про чай відносяться до середини XVII століття, адже саме в цей час чай з'являється на прилавках аптек і пропагується як екзотичне лікарський засіб. Благородний напій тоді називали панацеєю: «Чай може допомогти людині, він додасть йому сил і подарує нове життя». З кожним роком чай набував все більшої популярності в світському суспільстві.
Про модні чайних прийомах писали у своїх творах такі генії німецької літератури, як Гейне, Гете, Дросте-Хюльсхофф і Рільке. На торгівлі чаєм вдавалося збивати цілі статки. Так, наприклад, Роланд Глеек у своїй знаменитій книзі «Чай» писав, що німецький археолог Генріх Шліман заробив на торгівлі чаєм чимало грошей, які згодом допомогли йому провести розкопки легендарної Трої. У другій половині XX століття в Німеччині відкриваються перші спеціалізовані чайні магазини. Їх поява була пов'язана зі значним економічним підйомом країни.

Історія чаю в Америці

США невипадково називають «нацією, народженої чаєм». У середині XVII ст. голландці сприяли поширенню чайної традиції у своїй колонії в Новому Амстердамі (сучасний Нью-Йорк). Після того як Британська Ост-Індська компанія витіснила голландських торговців і стала поставляти чай переселенцям, традиції чаювання набули широкого поширення у всій Новій Англії (територія сучасних штатів Массачусетс, Коннектикут, Род-Айленд, Нью-Хемпшир, Вермонт і Мен). У той час чай обкладався непомірно високими митами: перший раз платити доводилося в Лондоні, другий - при вивантаженні в Нью-Йорку. У 1770 році всі податки на британські імпортні товари, окрім чаю, були скасовані.
Під тиском всемогутньої Ост-Індської компанії англійський парламент прийняв так званий «Закон про чай» (Tea Act), що надає компанії особливі привілеї і торгові пільги. У грудня 1773 американські колоністи, не згодні з монополією Ост-Індської компанії, проникли на англійські кораблі, які прибули в Бостонскую гавань, і скинули за борт 342 ящика з чаєм. Ця подія отримала назву «Бостонське чаювання» і послужило приводом для початку боротьби за незалежність у Північній Америці. Якщо врахувати той факт, що Війна за незалежність США стала поштовхом для революційних рухів у Європі наприкінці XVIII в., Роль чаю у світовій історії здасться досить значною.

Історія чаю в Росії

У Росію чай прийшов не з Європи, а через Сибір, де пролягали торгові шляхи в Китай і Середню Азію.Прі царському дворі чай з'явився раніше, ніж в Англії, ще в 1638 році, коли російський посол Василь Старков привіз цареві Михайлу Федоровичу подарунок від монгольського хана - кілька ящиків чаю. Напій припав до смаку, і вже наприкінці XVII століття в Москві чай широко продавали в крамницях поряд з ходовими товарами. До 1847 року у Москві було більше сотні магазинів з продажу чаю і близько 300 чайних. Чайна культура в Росії набула абсолютно особливий, тільки їй властивий колорит. Димлячий самовар, гарячий чай з лимоном і цукром, ароматна випічка та некваплива бесіда стали обов'язковими атрибутами затишного російського чаювання.

Категория: Все про Чай ( All about Tea ) | Добавил: rev (07.06.2011)
Просмотров: 2760

Кошик Замовлення

Ваш кошик порожній

Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0


Copyright Planeta-Tea.com © 20232011-2023
При використанні матеріалів активне посилання на наш сайт обов'язкове